Kurumsal web sitesi, firmaların ve şirketlerin ürün ve hizmetlerini sergiledikleri, çoğunlukla rehber olarak kullanılan platformlardır. Son yıllarda internet kullanımının daha da artması nedeniyle artık işletmelerin standart bir web site yerine daha dikkat çeken kurumsal bir web sitelerinin bulunması da zorunlu hale gelmiştir. İnsanlarda merak uyandıracak ve daha çok ilgi görecek kurumsal web sitesi nasıl olmalıdır, aşama aşama sizlerle paylaşacağız.

Kurumsal Web Sitesi Yapım Aşamaları

Aşağıda belirtilen basit ancak oldukça etkili aşamaları göz önünde bulundurarak sizler de kurumsal web sitenize sahip olabilirsiniz.

1. Amaçların (Hedeflerin) Belirlenmesi

Kurumsal web sitenizin bir amacı olmalı ve bu amaç doğrultusunda hedeflerinize ilerlemeniz gerekmektedir. Bu kısımda öncelikle siteden beklentileriniz nelerdir bunları not edebilirsiniz. Kurumsal web sitesinin ilk ve en önemli adımı, hedeflerinizi belirleyerek bu hedeflere uygun bir strateji geliştirmektir. Bununla beraber web sitenizin adı, logosu, içeriği ve diğer tüm tasarımlarını da birbiri ile uygun şekilde belirlemeniz gerekmektedir.

2. Hedef Kitlenin Belirlenmesi

Başarılı bir kurumsal web sitesine sahip olmanızın en önemli önceliği ise hizmet sunacağınız hedef kitleyi belirlemektedir. Bu doğrultuda dilediğiniz ziyaretçilerin planlarını yaparak, bu kitlenin beğenilerini anahtar kelime olarak belirleyebilirsiniz. Son aşamada ise sitenin kurumsal web tasarımını güçlü görsellerle süsleyerek hedef kitleye uygun hale getirebilirsiniz.

3. Ana Sayfaya Dikkat

Kurumsal web sitesinde ziyaretçilerin ana sayfadan ilk 10 saniyede etkilenmesi gerekmektedir. Bu kısa zaman diliminde ziyaretçiler sizin kim olduğunuzu, hangi alanda hizmet sunduğunuzu ve neden sizi seçmeleri gerektiğini anlamalıdır. Bu nedenle de web sitenizin ismi, logosu, mesajınız ve görseller oldukça önemlidir.

4. Dikkat Çekici İmgeler

Kurumsal internet sitesinin olmazsa olmazı ziyaretçileri harekete geçiren mesajlardır. Bu mesajlara örnek verecek olursak da “hemen al, size özel teklif, bizimle iletişime geçin”. Bu mesajlar sayesinde ziyaretçilerin ürün ve hizmetlerden yararlanma konusunda daha istekli olmaları veya sizinle iletişime geçmeleri sağlanmaktadır.

5. Hakkımızda Bölümü

Günlük hayatta herhangi bir ürün satın alırken içeriğine nasıl dikkat ediyorsak aynı şekilde kurumsal web sitelerinin kendilerini tanıttıkları “Hakkımızda” kısmı da bir o kadar önemlidir. Sitenizi bu bölümde tanıtırken uzun ve sıkıcı bir yazıya yer vermemeye dikkat etmek gerekir.

Kurumsal Web Sitesi Farkı

Yukarıda belirtilen aşamalara dikkat ederek hazırlayacağınız kurumsal web sitesi tasarımı sonucunda diğer sitelere oranla büyük bir gelişme kaydedebilirsiniz. Bu kalite farkı ile ürün ve hizmetlerinizi daha çok ön plana çıkararak daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.